ولنتاین یا سپندارمذگان

ولنتاین یا سپندارمذگان
چهارشنبه, 20 بهمن 1395 10:36 برای نظر دادن اولین باش!
ولنتاین یا سپندارمذگان

29 بهمن روز عشق، روز مهرورزی

و روز مادر فرخنده باد

مردم ایران از جمله مردمانی هستند که زندگی شان با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است ،به مناسبتهای گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذراندند ، این جشن ها نشان دهنده ی فرهنگ ، نحوه ی زندگی، خلق و خوی ، فلسفه حیات و کلا جهان بینی ایرانیان باستان است واز آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود ناآشنائیم ، شکوه و زیبایی آن با ما بیگانه شده است.

درگاه شماری پیشین ایرانیان ،جشن اسفندگان ، روز سپندارمذ ، از ماه اسفند است . اسفند یا پسندارمذ به معنی فروتنی و بردباری است که در نقش مادی، خود نگهبان زمین است . یعنی گستراننده و عشق ورز ،که این جزیی از ویژگی های انرژی زنانه است .

زمین در نگاه جهانی، نمادی از مهر است ، چون با فروتنی و تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد . زشت و زیبا ، سیاه و سفید پیر و جوان ، زن و مرد ، همه را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد به همین دلیل در فرهنگ ما ، سپندارمذگان ، جشن زمین و گرامیداشت روز مادر است که هر دو درکنار هم معتا پیدا می کردند . نماد زمین برای انسانهای این کره خاکی ، نشانگر عشق و فروتنی است و فضایی مشترک و آشنا را برای همگان دارد .

زن و زمین زندگی را سامان می دهند. زن ، زمین و زندگی را تکرار کرد و باز هم تکرار. اما در ورای این تکرار، اندیشه موج می زد ، اندیشه ای که زن ، زمین و زندگی را نمی توانست از یکدیگر جدا کند . زن و زمین یاد آور رویش و باروری هستند و زندگی باهمین رویش ها آغاز می شود.

آگاهی داشتن از فرهنگهای دیگر ملت ها و پذیرفتن دربست و بدون تعمق نمادها و مفاهیم آن ، دو مقوله ی کاملا جداست. برای اینکه ملتی در اندیشه ی مادری خویش ، عقیم شود، کافی است هویت فرهنگی و تاریخی اش را از او بگیریم . به بیان دیگر فرهنگ مهمترین عامل رشد، بالندگی،حیات یا نابودی ملت ها است.حال سوال این است درایران ولنتاین رابیشتر پاس بداریم یا سپندارمذگان را ؟

 29بهمن روز مادر و زن در ایران باستان گرامی باد (آوند)

سپندارمذگان جشن اسفندگان
Prev Next
نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.